czwartek, 17 lipca 2014

A skąd pochodzą Goleniowscy?

Proszę mi pomóc w określeniu pochodzenia nazwiska Goleniowski, dziadkowie pochodzili z małej wioski Nienadowa w dawnym woj. przemyskim.

Jest to najprawdopodobniej nazwisko od nazwy miejscowej, zanotowano je po raz pierwszy w 1427 r. Pochodzi od nazwy Goleniowy (wieś w województwie śląskim, powiat zawierciański, gmina Szczekociny). Inny możliwy trop, czyli pochodzenie od nazwy miasta Goleniów w woj. zachodniopomorskim jest mało prawdopodobny, ponieważ została ona ustalona dopiero po II wojnie światowej.
J.G.

poniedziałek, 14 lipca 2014

Koder, kodra? Co to jest?

W Internecie znalazłam informację, pisze nasza korespondentka z Facebooka, iż w Polsce jest 12 osób o nazwisku Kodyrko. Kiedyś doszły mnie słuchy, że ma pochodzenie kazachstańskie, ale z racji tego, że dziadek nie żyje od dawna, z rodziną bliższą kontaktu brak, a sama nie mogę znaleźć informacji o pochodzeniu nazwiska, to nie mogę tego potwierdzić. Nazwisko rzadkie, rodzinne, a tak naprawdę nic o nim nie wiem.

Już śpieszymy z pomocą. Tropu kazaskiego nie  udało się nam potwierdzić. Nazwisko to raczej jest rodzime, a źródłosłowem jest wyraz gwarowy koder, kodra «szmata, łachman, gałgan». Nazwisk o tej podstawie jest kilkanaście, np. Koderko, Koderowicz, Kodroń.
Kodyrko to był pierwotnie przydomek, który z czasem stał się nazwiskiem, zastąpienie e przez y jest typowe dla polskich gwar.
J.G.