sobota, 16 czerwca 2012

Leśny Waldemar?

Nazwisko Waldyn jest pochodzenia najpewniej niemieckiego, źródłem jest wyraz pospolity Wald,
czyli ‘las’. Druga możliwość, która nie unieważnia pierwszej, to etymologia od imion złożonych na Wald-, np. Waldemar. Jest to rzadkie nazwisko, dziś występujące jedynie ośmiokrotnie (głównie w Pile).
Więcej o nazwiskach od imion.

środa, 13 czerwca 2012

Od statku czy od pięty?

Jestem bardzo ciekawy pochodzenia swojego nazwiska Pintal. Próbowałem odszukać je w przeróżnych bibliotekach oraz Internecie. Wszystko na nic... Od dziadka dowiedziałem się, że jego rodzina pochodziła z województwa lubelskiego.

Są dwa, dość proste tropy etymologiczne. Pierwszy to pinta – rodzaj statku rzecznego, drugi to… pięta. Prawidłową odpowiedź, skąd się zatem wzięło to nazwisko dać może tylko kwerenda genealogiczna. W zasobie 461 nazwisk. Są też rzadsze warianty, np. Pintera (335), Pintara (211), Pinta (45), Pintak (12).

niedziela, 10 czerwca 2012

Garwoł – Garwolin – Garwoliński

Garwoliński to nazwisko odmiejscowe, notowane w dokumentach już w połowie XVIII wieku, pochodzące od leżącego w powiecie siedleckim miasta Garwolin. Dawniej nazywało się ono Garwolino (najstarsze zapisy z przełomu XIV/XV wieku).
Nazwa miejscowości wywodzi się od Garwoła, ale do dziś nie ustalono kim dokładnie ów Garwoł był (prawdopodobnie założycielem pierwotnej osady). W zasobie 636 nazwisk.