sobota, 24 grudnia 2011

Bard-

Mój ulubiony lekarz nazywa się Marcin Bardel. Zastanawialiśmy się nad pochodzeniem nazwiska Bardel i nad jego odmianą. Doktor przypuszcza, że to nazwisko francuskie i nie odmienia się w języku polskim. Anna Szczocarz

Pani Aniu, to łatwa pokusa, uznać nazwisko brzmiące z francuska (włoska, niemiecka, szwedzka etc.) za pochodzenia obcego. Prawda jest prosta i banalna. Nazwisko Bardel pochodzi od podstawy bard-, jak w starych polskich słowach bardo (grzebień tkacki), barda (topór), gwarowym słowie bardo (wzgórze) i do dziś używanym rzeczowniku bard (poeta).
Nazwisko jest odmienne i byłoby takim nawet w przypadku, gdy etymologia z(a)wiodłaby nas nad Sekwanę. Po prostu nazwy własne podlegają w polszczyźnie zasadom fleksji, czyli są  odmienne. Nazwiska tego używa 109 Polaków.

czwartek, 22 grudnia 2011

Szkiłądź

Nazwisko to ze względu na formę i wymowę może niejednego obcokrajowca wpędzić w kompleksy. Polak zaś zastanowi się nad jego etymologią. Najpewniej pochodzi ono od litewskiej nazwy Skilandis i białoruskiego Skilandz. W gwarze skiłańdziem albo skilądzem nazywano przysmak: żołądek wieprzowy lub barani napełniony salcesonem. 404 Polaków tak się nazywa.

wtorek, 20 grudnia 2011

Ktoś żwawy

Skąd się wzięło nazwisko Szpitun ? Podobno po litewsku to kosa. Wiem, że korzenie pochodzą ze wschodu i są związane z prawosławiem (Lubelszczyzna). Marek.
   
Może i ze wschodu, a może nie? Z tym źródłosłowem litewskim to chyba pudło, bo kosa to dalgis. Nazwisko, według Kazimierza Rymuta,  pochodzi raczej od niemieckiej nazwy Spieth, ta zaś od dawnego niemieckiego przymiotnika spout, czyli ‘szybki, żwawy’. Współcześnie nazwisko to nosi 80 Polaków.

niedziela, 18 grudnia 2011

Zawadzki z Zawady

Zawadzki pochodzi od przymiotnika zawadny, czyli ‘zawadzający, przeszkadzający’ (a ten od zawady – przeszkody). Może też pochodzić od nazw miejscowych Zawada, Zawady. Nazwisko to nosi 35224 Polaków, znajduje się ono na 53 miejscu listy najpopularniejszych nazwisk polskich.