sobota, 11 czerwca 2011

Kto to był „obłój”?

Nazwisko Obłoj ma XVII-wieczny rodowód, a utworzone zostało od słowa obłój, czyli pijak. Obłojcem zwano też żarłoka, obżartucha. Istnieją 52 takie nazwiska w zasobie nazwisk polskich współcześnie używanych.

czwartek, 9 czerwca 2011

Misiak

Szanowny Panie Przydomku
Uprzejmie proszę o wyjaśnienie pochodzenia mojego nazwiska Misiak. Otrzymałem podpowiedź, że to nazwisko pochodzenia niemieckiego. Mój pradziad pochodził z okolic Radomska k/Łodzi i prawdopodobnie był wyznania ewangelickiego.

Szanowny Panie,
z żalem muszę Pana rozczarować, ale nazwisko Pańskie najpewniej wywodzi się od rodzimego „misia”, czyli niedźwiedzia, i w formie Misiak jest notowane w zasobie nazwisk polskich od 1787 roku (jak podaje Kazimierz Rymut). 

wtorek, 7 czerwca 2011

Antoł

Chciałbym zapytać o pochodzenie nazwiska Antoł. Znalazłem informację, że obecnie nosi je ok. 120 osób w Polsce. Istnieją informacje, jakoby rodzina miała pochodzić z Węgier, niektórzy jednak sugerują, że nazwisko pochodzi od imienia Antoni lub nazwy antałek, istnieją też podobne nazwiska jak: Antołek, Antolak, Antol.

Jest Pan na dobrym tropie, albowiem nazwisko jest odimienne, powstało od Antoniego. Jest stare, pierwszy zapis tej formy wskazuje na rok 1433. Formy pochodne, jakie Pan w liście wskazuje, też prowadzą nas do wspólnego praprzodka – Antoniego. W gwarze Antolkiem nazywano «małego Antoniego».

poniedziałek, 6 czerwca 2011

Dydek

Nazwisko Dydek pochodzi od różnych podstaw na dyd-. Mogą to być gwarowe czasowniki dydać, dyndać, dydkać «ssać z piersi», może też być przymiotnik dydak «lichy, nóż» albo «strach». Dydek to inaczej cycek «kobieca pierś». Dydek to była też swego czasu obiegowa nazwa 10 fenigów. W zasobie mamy 331 takich nazwisk.

niedziela, 5 czerwca 2011

Pieda, Piedo

Pieda, Piedo, mówiąc żartobliwie, jak samo nazwisko wskazuje, pochodzi ono od… Teodora. Tak, obie formy nazwiska powstały od tego greckiego imienia, która zaowocowało w polszczyźnie (od XIII wieku) przebogatym zbiorem nazwisk pochodnych. Od Teodoraka, przez Fedoruka, Fycza i Chwedczuka, aż do Czadro i Cendrzaka. Formy Piedo, Pieda znajdujemy w zasobie w liczbie – odpowiednio – 139 i 137.