sobota, 29 października 2011

Nie wszyscy Święci...

Nasze głęboko uduchowione społeczeństwo chlubi się tylko 495 Świętymi i 44 Święcicami, jak w dawnej polszczyźnie nazywano kobiety święte (nie ma za to żadnego Błogosławionego!) i śladową liczbą Pielgrzymów (23). Nikt z nas nie nazywa się Modlitwa, a tylko 13 nosi nazwisko Różaniec (za to jest 110 Różanieckich). W staropolszczyźnie różaniec nazywano koroną, a nazwisk Korona mamy 1814.

Poczet Nazwisk Polskich już na Facebooku, wystarczy kliknąć.

środa, 26 października 2011

Jesienne nazwiska

Od późnego średniowiecza funkcjonują w zbiorze nazwisk polskich nazwiska utworzone od nazw miesięcy. Są to zatem jedne z najstarszych nazwisk i na pewno poprawią samopoczucie ich właścicieli, nie podejrzewających, jak chlubna genealogia tkwi w pozornie banalnych nazwiskach, takich jak Styczeń czy Lipiec.
Najmniej w języku polskim mamy nazwisk Październik (tylko 66). I trudno nam dociec, dlaczego. Czyżby pierwszy miesiąc jesieni nie cieszył się uznaniem przodków? Może tak było, bo i Listopadów mamy niewielu (254). Trudno jednak podejrzewać, by to aura decydowała, kto jakie nazwisko otrzymał, bo znienacka Grudniów jest aż 6619.

niedziela, 23 października 2011

Ktoś, kto skądś przyszedł

Z wielką przyjemnością czytam Pana stałą rubrykę. I za to, że jest – dziękuję. Mam pytanie o moje nazwisko panieńskie Przybyła. Od czego pochodzi?

Godność Przybyła wywodzi się od staropolskiego słowa przybyła, jakim określano ‘kogoś, kto przybył, przyszedł skądś’. Musiało to być popularne określenie, skoro do dziś w polszczyźnie funkcjonuje 11949 takich nazwisk.

O tym nazwisku i tysiącach innych w książce „Skąd się wzięło moje nazwisko?”.