czwartek, 17 maja 2012

Galijczyk z Polski

Nazwisko Galos pochodzi najprawdopodobniej od imienia łacińskiego Gallus, które w Polsce po raz pierwszy zanotowano w XII w. Najstarszy znany zapis przydomka bądź nazwiska Galos pochodzi z 1587 r.
Imię to oznaczało pierwotnie Galijczyka, czyli mieszkańca Galii (w starożytności była to kraina obejmująca tereny współczesnej Francji, Belgii i północnych Włoch). Często wiąże się je też z łacińskim gallus ‘kogut’. Może to oznaczać, że imię to przyszło do nas wraz z jakimś Galijczykiem.
Nie można też odrzucić etymologii słowiańskiej, nazwisko mogłoby powstać na przykład od czasownika galić ‘służyć komu’.

poniedziałek, 14 maja 2012

Skąd nazwisko Ignorek?

Czy pochodzi ono od czasownika ignorować? — pyta pan Jacek. Jest to bardzo rzadkie nazwisko, a poza moją rodziną nie znam osób, które by takie posiadały — dodaje. 

Panie Jacku,
Nazwisko jest polskie, jak najbardziej, i odimienne, czyli pochodzące od imienia, którym jest popularne kiedyś Ignacy (podobnie jak np. Ignaczak i Ignatiuk). Owszem, można było też podejrzewać podstawę łacińską, bo częściowo potwierdza się ona w pochodzeniu imienia (jego łacińska forma to Ignatius, a ta pochodzi prawdopodobnie od ignis, co znaczy ‘ogień’). W zasobie statystycznym znajdujemy 20 form zdrobniałych Ignorek i 167 w postaci Ignor.

Więcej o nazwiskach od imion.