sobota, 4 czerwca 2011

Nazwiska od nazw zwierząt

Oto przykłady takich nazwisk i przybliżona częstość ich występowania:
Borsuk — 1571,
Bóbr — 12,
Jeż — 3842,
Klempa — 20,
Kret — 2502,
Kuna — 3719,
Łasica — 716,
Łoś — 5022,
Suseł — 202,
Wiewiórka — 641,
Żubr — 47.

piątek, 3 czerwca 2011

„Dobrze urodzeni”

Wbrew pozorem będzie nie tylko o wielkich rodach, ale przede wszystkim – o sławnych nazwiskach. Do historii bowiem przechodzili utalentowani, a nie tylko dobrze urodzeni.
Mieć nazwisko historyczne – to dopiero zobowiązuje! W zasobie nazwisk polskich spotykamy multum nazwisk ludzi wielkich zasług, nawet ludzi z odległych kręgów kulturowych. Traktujemy dziś ten temat wyłącznie rozrywkowo, bawiąc się przypadkowym efektem i nie dopatrując się związków etymologicznych czy genealogicznych tam, gdzie ich nie ma, bądź być nie może. Bo co ma wspólnego z nami legendarny prezydent Republiki Południowej Afryki - Mandela? Nawet nie sposób zgadywać, ale takie nazwisko nosi aż 74 Polaków i głowę dam sobie uciąć, że z dziada pradziada gadają po polsku, a nie w dźwięcznym języku xhosa. Mamy w języku polskim aż 6 nazwisk Watson, ale żadnego - Holmes…

czwartek, 2 czerwca 2011

Korbas

Interesuje mnie etymologia nazwiska Korbas oraz ile w Polsce osób je nosi.

Etymologia całkiem apetyczna, bowiem nazwisko Pana pochodzi od dawnej nazwy dyni (korbas), gdzie indziej zwanej korbalem (lub korbolem). Inne znaczenie to «dzban, pękate naczynie» albo po prostu «baniak». W zasobie PESEL mamy dziś 373 nazwiska, obecne na większości terytorium RP.

środa, 1 czerwca 2011

Szanowny Panie Przydomku…, czyli słowo od Autora

Na początku był redakcyjny żart... Czy są Polacy, którzy nazywają się jak rzymscy cesarze? Albo noszący nazwiska odpowiadające stopniom wojskowym? Albo czy są w polszczyźnie nazwiska brzmiące jak marki samochodów bądź pierwiastki chemiczne? Przecież w ogromnym zasobie ponad 400 tysięcy współcześnie używanych przez Polaków nazwisk muszą się znaleźć setki takich, które kojarzą się przypadkowo, a w ten sposób stać się mogą inspiracją do refleksji nad własnym nazwiskiem. Zabawa ta okazała się zresztą nienowa, bo już w czasach staropolskich dla rozrywki zestawiano nazwiska według grup znaczeniowych, wielką w tej mierze wykazując pomysłowość.
Zapraszam Czytelników do lektury tego blogu o nazwiskach Polaków i do lektury mojej książki Skąd się wzięło moje nazwisko?
Jesienią ukaże się kolejna książka na ten temat pt. 3500 nazwisk, które powstały z imion.