sobota, 11 lutego 2012

Skąd Haraf?

Szanowny Panie, pisze Pani Dorota, czy cokolwiek wiadomo Panu o nazwisku Haraf? W Internecie nie znalazłam nic poza informacją że nazwisko to wywodzi się prawdopodobnie z Węgier bądź Rumunii. To ustaliłam w Jastrzębi k. Tarnowa,  skąd pochodzą krewni.

Pani Doroto,
Słownik etymologiczno-historyczny Nazwiska Polaków K. Rymuta sugeruje pochodzenie od podstawy har-, jak w gwarowym rzeczowniku hara «podła wódka, bimber», albo «dół na kartofle». Inne możliwe źródło to nazwa osobowa Harasym, ale jest możliwy również import z języków, jakie Pani podpowiada (można do nich dodać niemiecki). W zasobie jest dziś 430 takich nazwisk.

środa, 8 lutego 2012

Węgrzy z Ukrainy

Uchroński – najprawdopodobniej nazwisko to wywodzi się od nazwy narodowości, Węgra. Taką XIV-wieczną proweniencję, wywiedzioną poprzez fonetykę ukraińską, wskazuje K. Rymut, zaś spora grupa nazwisk typu Uhrynowicz, Uchorczak, Uchyra, Uchroń (występują zwykle w wariantach z „ch” i „h”) także  wspiera to prawdopodobieństwo. W zasobie 283 nazwiska.

niedziela, 5 lutego 2012

Pan Drozd i krewniacy

Nazwisk pochodzących od drozda jest całkiem sporo, w dostępnych źródłach można się doliczyć co najmniej 60. Najpierw jest Drozd oczywiście. Ta nazwa osobowa została zanotowana już w 1. połowie XIII w. Oto inne przykłady nazwisk „oddrozdowych”: Drozda, Drozdakiewicz, Drozdalewski, Drozdecki, Drozdenko, Drozdko, Drozdur, Drozdyk, Drozdz, Drozdzejko, Drozdzel, Drozdzikiewicz, Drozdziok, Drozdzioł, Drozdzyk (niektóre z tych nazwisk mogą też pochodzić od wyrazu drożdże).
I na koniec nazwisko złożone Drozd-Drozdowski.