sobota, 7 lipca 2012

Od świdwy

Świdłowski to nazwisko o bardzo starej proweniencji sięgającej XIII wieku. Początek nazwisku dała świdwa (świd), krzew z rodziny dereniowatych. Tylko 21 nazwisk pozostaje w użyciu.
Z tego samego źródła wywodzą się m.in. częściej spotykane nazwiska Świda (325), Świdwa (268).

środa, 4 lipca 2012

Pukać i pukować

Pukowiec to nazwisko odczasownikowe, pochodzące od pukać czyli ‘stukać albo pękać’. W gwarze funkcjonował też czasownik pukować lub bukować w znaczeniach: 1) „młócić pierwszy raz po kłosach”, 2) „cepami lub w młocarni oczyszczać ziarno jęczmienia z wąsów, wydobywać ziarno lnu z główek lub łubin ze strąków” (jak podaje Jan Karłowicz w Słowniku gwar polskich).
W zasobie 333 nazwiska, jest też 858 Bukowców.

niedziela, 1 lipca 2012

Odapelatywny Kaszel

O pomoc w kwestii pochodzenia swego nazwiska prosi pani Kaszel. Otóż nazwisko to niewątpliwie jest odapelatywne, to znaczy, że pochodzi od rzeczownika pospolitego, którym jest oczywiście kaszel. W gwarze używano co prawda podobnego słowa kaszele na sieć wypełnioną sianem i zawieszoną z tyłu wozu czy sań, ale tu nie ma co drążyć sprawy. Ktoś z przodków pani Kaszel dał się zapamiętać jako… kaszlący i wskutek tej cechy cały ród otrzymał nazwisko. Ród nieliczny zresztą, bo dziś tylko 27 Polaków nosi to oryginalne nazwisko.