sobota, 10 grudnia 2011

Melchior po polsku

Majchrzak to odimienne nazwisko od hebrajskiego Melchiora. W Polsce XIV wieku, jak podaje prof. Kazimierz Rymut, imię wykazywało różnorodne wahania fonetyczne, począwszy od Melchiara, Marchela, Merchara do Melchiela. Formę Majchrzak odnotowano w XVII wieku. W zasobie jest dziś 18325 tych nazwisk.
Nazwiska od imion? – już można o tym czytać.

czwartek, 8 grudnia 2011

August zlitewszczony

Augustajtys to zlituanizowana forma pochodząca od imienia August. „Zlituanizowana”, czyli taka, która nabrała cech języka litewskiego.W Polsce nazwisko to notowane było już w XIV stuleciu, tu zaś mamy do czynienia z formą używaną na ziemiach litewskich. Znajdujemy 48 nazwisk w zasobie, przy czym – jak należało sie spodziewać – zdecydowana większość Polaków o tej godności mieszka na Suwalszczyźnie.

wtorek, 6 grudnia 2011

Czy Mika mika?

Nazwisko Mika jest dość często spotykane, bo 8869 Polaków tak się dziś nazywa. Pochodzi ono od Mikołaja, a po raz pierwszy zostało zanotowane w 1392 roku. Gwarowy czasownik mikać oznaczał ‘krzyczeć, mruczeć, fikać’ i to stąd chyba wzięła się wysoka frekwencja tego nazwiska.

niedziela, 4 grudnia 2011

Piaścik

Nazywam się Karol Piaścik. Moje nazwisko najczęściej występuje w północno-wschodniej Polsce, ale instynkt coś mi mówi że może mieć początek gdzieś z południa ze względu na zakończenie -ik, na Śląsku dość często występujące. Czy nazwisko może pochodzić od słowa piastować? Karol Piaścik.

Panie Karolu, nazwisko jest polskie, powstało od piasty, czyli 'głowy koła' lub mitologicznego Piasta kołodzieja, ale może też od – co zresztą sam Pan podpowiada – od czasownika piastować? Piaścik to zatem 'ten którego trzeba było długo piastować'? Ładne. Trzeba by trochę poszperać w metrykach. Przyrostek -ik nie jest specyficzny dla Śląska (prędzej -uk, -ok), zwykle wskazuje na formę zdrobniałą. Obecnie 1016 Polaków nosi to nazwisko.