sobota, 28 lipca 2012

Od Marcina?


Marusza to nazwisko notowane po raz pierwszy w 1412 roku, a utworzone od podstaw imienniczych rozpoczynających się od Mar-, jak w imionach Marcin, Maria, Marek. Pierwotnie było zdrobnieniem tych imion. W zasobie 85 nazwisk.

środa, 25 lipca 2012

Cudny!

Niewątpliwym źródłosłowem jest dla tego nazwiska przymiotnik cudny. Ten w staropolszczyźnie miał trzy główne znaczenia: ‘dziwny, miły i przyzwoity’. S. Reczek wskazuje też czasownik cudzić, który z kolei prowadzi nas na całkiem inne pola znaczeniowe. Cudzić znaczyło bowiem: ‘czesać, czyścić konia; ćwiczyć, bić wroga’ („W Żmudzi Krzyżaków cudzi” pisał Maciej Stryjkowski w XVI wieku); z kolei forma zwrotna cudzić się znaczyła tyle co ‘szarpać się ciągnąć (np. za włosy), dziwić się albo cudzołożyć’. Cudzem zwano kogoś, ‘kto był cudzy, obcy, był przybyszem”. Nazwisko Cudny nosi dziś 499 Polaków.

niedziela, 22 lipca 2012

Czy Niedbała się nie starał?

Nazwisko Niedbała powstało w wyniku złożenia zwrotu „nie dbały, nie dbać”. Notowane pierwszy raz w 1488 roku. W staropolszczyźnie nazywano tak kogoś, kto o nic nie zabiegał, nie starał się. W gwarze zaś niedbała to ktoś opieszały, leniwy. W użyciu jest dziś 3597 nazwisk.