czwartek, 7 czerwca 2012

Od pancerza

Nazwisko Pańczyszak powstało od wyrazu pancerz, nazywającego część zbroi rycerskiej, a ten od niemieckiego rzeczownika Panzer. Notabene pancernikiem nazywano w dobie staropolskiej rzemieślnika wytwarzającego pancerze. W zasobie 39 nazwisk.

poniedziałek, 4 czerwca 2012

Poszukiwanie Firewiczów

Mam pytanie o pochodzenie nazwiska Firewicz, pisze Czytelnik. Moi przodkowie pochodzą z terenu Litwy, a najstarszy ich ślad w dokumentach znalazłem z około 1810 r. Byli Polakami, ale skąd się tam wzięli?

Bardzo często muszę wyjaśniać, że nie zajmuję się genealogią. Nie wiem zatem skąd się Pańscy przodkowie wzięli na Litwie. Powodów migracji było wiele, ale generalnie to pieniądz był (i jest do dziś!) najważniejszym motywem przemieszczania się ludzi. Istnieją dwie możliwości pochodzenia Pańskiego nazwiska. Albo od niemieckiego liczebnika vier (cztery) albo wschodnich imion Olefier, Olefir. Chronologię powinno odsłonić zbadanie dziejów rodziny, bo odpowiedź wskaże też, czy przodkowie znaleźli się na Litwie pierwej niż przybrali sobie nazwisko, czy też już je mając, ruszyli na wschód. W zasobie współcześnie używanych nazwisk polskich jest ich 19. Mieszkają w różnych miejscach kraju, lecz nie na pograniczu litewskim.