sobota, 21 stycznia 2012

Panowie na Pocierzynie

Pocierznicki to nazwisko pochodzące od Pocierzyna koło Osięcin na Kujawach. Nazwisko nosi 92 Polaków. Pochodnych jest sporo: Pocieżnicki (10 użytkowników), Pocieźnicki (1), Poczyrznicki (3), Podczyźnicki (2), Poczernicki (1). 

czwartek, 19 stycznia 2012

Hoch

Hochór to nazwisko od niemieckiej nazwy osobowej Hoch, ta zaś powstała jako skrócenie od imion tak się zaczynających. Istnieje grupa nazwisk z polskimi sufiksami, np. Hochicz i Hochonek. W zasobie 17 nazwisk Hochór, 7 Hochicz i 3 Hochonek.

wtorek, 17 stycznia 2012

Żmudni Żmudzini

Drogi Panie Henryku. Mam 12 lat i chciałbym poznać etymologię nazwiska Żmujdzian. Gdy szukam w Internecie, to znajduję wyłącznie osoby z mojej rodziny. Czyżby nikt w Polsce nie nosił tego nazwiska oprócz nas pięciu? 
Pozdrawiam – Łukasz

Łukaszu, nazwisko Twoje prowadzi nas ku Żmudzi, historycznej krainie na północy Litwy, które niegdyś jako księstwo żmudzkie było częścią Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Żmudzinami lub Żmujdzinami nazywano mieszkańców tej ziemi. Ale także, by oddać flegmatyzm ich natury, który przypisywali im Polacy, powstał w języku staropolskim czasownik żmudzić, żmujdzić, czyli «marudzić, zwlekać». Jednym z nazwisk pochodzących od Żmudzina jest Żmuda, które miało kilka znaczeń, m.in. oznaczało «mitręgę (dziś: coś żmudnego), nudziarza», w gwarze «człowieka słabego», ale zarazem «łakoć» i «łasucha».  Żmudzić się znaczyło tyle, co «dłużyć się». I rzeczywiście tylko pięcioro Polaków nosi to nazwisko.

niedziela, 15 stycznia 2012

Pan Siermiężny?

Nazwisko Świtakowski pochodzi być może od świtu (świtania), choć chyba raczej od świtki, czyli «wierzchniego ubrania, siermięgi», używanej przez chłopów i drobną szlachtę.
W Polsce żyje ok. 140 Świtakowskich. Nazwisko Siermiężny nie jest używane.