piątek, 29 listopada 2013

Jończy z Juńczykiem

Czy mógłby Pan znaleźć jakieś informacje na temat nazwiska Jończy – napisał Czytelnik. [...] Podejrzewamy, że nazwisko te pochodzi od słów joński, Jonowie...
Krótko później inny Czytelnik zapytał o podobne nazwisko: Od dawna już zastanawiałem się nad pochodzeniem swojego nazwiska. Jest ono dość rzadkie jako Juńczyk i częściej występujące jako Jończyk, ale myślę, że oba te nazwiska mają wspólne pochodzenie. Niedawno odkryłem, że istnieje herb, który nazywa się Juńczyk. Odkrycie to skłoniło mnie do dalszych poszukiwań i dotarłem do paru ciekawych informacji (również w Internecie). Jedna z nich to taka, że nazwisko to pochodzi od nazwy, jaką używano określając młode byki.


Podobieństwo nazwisk (w cytowanych wyżej formach) jest uderzające, choć etymologicznie wcale niejednorodne. Nazwiska mająca za podstawę Joń-  wywodzą się od imienia Jan. Jończa, Jończak, Jończyk, Jońko, Jonoś i wiele innych są formami odimiennymi i nie pochodzą od nazwy greckiego porządku architektonicznego, choć szkoda, bo brzmią tak podobnie.
Inaczej jest z herbowym Juńczykiem, który pochodzi od „nie poświadczonego przez słowniki” (jak pisze K. Rymut) przymiotnika juny, czyli młody (w rosyjskim junyj – młody). Stąd pochodzi też junak, oznaczający odważnego młodzieńca. Junosza to młodożeniec, pan młody. Junocha – panna. Gwarowo juniec (także XIV-wieczna forma joniec) rzeczywiście oznaczał byczka, albo młodego wołu, zaś słowem junc określano byka. W zasobie mamy 391 nazwisk Jończy i 145 Juńczyk.

4 komentarze:

Unknown pisze...

Czy mógłby Pan znaleźć jakieś informacje na temat nazwiska Aderek? Bardzo ciekawi mnie pochodzenie tego nazwiska. Z góry dziękuję. Pozdrawiam

Anonimowy pisze...

Dobry wieczór,
nie wiem, gdzie do Pana napisać, więc postanowiłam dodać komentarz.
Miałabym prośbę odnośnie ustalenia pochodzenia i znaczenia nazwiska Folega.
Babcia opowiadała mi, że nasze nazwisko podczas II wojny światowej zniemczano na Folehr i Foleher.
Z góry dziękuję i pozdrawiam,
Angelina.

Jan Chryzostom Przydomek pisze...

Aderek chyba od niemieckiego Ader 'żyła'. U nas nazwisko Żyła jest dość pospolite, podobnie jak inne nazwiska "anatomiczne", o czym pisałem w "Skąd się wzięło moje nazwisko".

Jan Chryzostom Przydomek pisze...

Folega pewnie od od folga, folg 'ulga', które pochodzi z niemieckiego.