piątek, 28 grudnia 2012

Stołpiec mało znany

Do tej pory ustaliłem – pisze Czytelnik – że nazwisko moje Stołpiec nie jest zbyt popularne i że są dwa źródła jego pochodzenia. Jedno, że jest pochodzenia niemieckiego i prawdopodobnie szlacheckie, a drugie, że białoruskie i chłopskie.

Jak podają źródła, nazwisko Pańskie jest pochodzenia wschodniosłowiańskiego i pobrzmiewa w nim słowo stołp, czyli słup. Co ciekawe, słowo to znajdujemy też u Kaszubów, gdzie stołpem nazywano pal, którym umacniano brzeg rzeki.
Było też na Kresach (dziś Białoruś) miasto Stołpce, uwiecznione przez Melchiora Wańkowicza (Od Stołpców po Kair), gdzie mieściła się ostatnia stacja kolejowa przed przedwojenną granicą polsko-radziecką. W herbarzach nazwiska nie znalazłem, ale może jakieś własne śledztwo genealogiczne doprowadzi do korzeni rodu? W zasobie PESEL znajdujemy ledwie 40 nazwisk współcześnie używanych.

1 komentarz:

Anonimowy pisze...

O proszę, raz do roku przeszukuję Internet, by dowiedzieć się czegoś nowego o moim nazwisku. Ja akurat pochodzę ze Szczecinka, mój ojciec spod Chodzieży, natomiast jego ojciec pochodzi z Białorusi. Odrzuciłbym koncepcje niemieckie i kaszubskie, za duże podobieństwo z kresami. Niestety zanim się zainteresowałem moją genealogią, dziadek zmarł i nie zdążyłem go zapytać o rodzinę. W herbarzach nic. Dziś nawet znalazłem, w związku z jutrzejszą rocznicą wybuchu powstania WWA, Zgrupowanie Stołpecko – Nalibockie AK, i postanowiłem tam poszukać, jednak nie ma tam żadnych żołnierzy, którzy posiadaliby nazwisko Stołpiec.
Pozdrawiam,
XXXXX Stołpiec.