sobota, 7 stycznia 2012

Grajkowie

Gondek, Gądek to nazwiska wywodzące się od staropolskich czasowników gądać, gędzić, czyli ‘grać’. Gądek to ‘grajek’, najczęściej ‘skrzypek’.

czwartek, 5 stycznia 2012

Herbarze a nazwiska

Nie mam innej możliwości dowiedzenia się czegoś o mojej rodzinie, jak skonsultowanie się z Panem - drugie pokolenie wstecz wymarło już całkowicie, a rodzice najwyraźniej nigdy się takimi rzeczami nie interesowali. Samemu nie udało mi się dowiedzieć wiele. Wiem, że w herbarzu Adama Bonieckiego moje nazwisko występuje, aczkolwiek dostępu do tego dzieła nie mam. Co więcej, jak wiadomo, Boniecki doprowadził opisy  rodzin jedynie do początku litery M - Makomaskich. Tym większa jest moja irytacja, bowiem stamtąd tak niedaleko już do mojego nazwiska - Michrowski. Byłbym niezmiernie wdzięczny za wszelkie, nawet z pozoru mało ważne informacje na ten temat.

Przestrzegałbym PT Czytelników od rozpoczynania poszukiwań etymologicznych od wertowania czcigodnych herbarzy. Owszem, niewielka część ogromnego zasobu nazwisk używanych przez Polaków (ponad 400 tysięcy!) znajdzie się w tych źródłach, ale zdecydowana część - nie. Ale popieram wszystko, co rozbudza zainteresowanie Państwa dziejami swego nazwiska. W powyższym przypadku sądzę, że pierwotna forma nazwiska brzmiała Michorowski, zaś wskutek nieznanego nam wypadku uległa skróceniu do Michrowski. Można więc - jak myślę - i tę formę potraktować jako odmiejscową, czyli utworzoną od nazwy Michorowo lub Michrów. Obecnie nazwiska Michrowski używa 293 rodaków.

wtorek, 3 stycznia 2012

Tabisz

Tabisz, całkiem nietuzinkowe pochodzenie. Albo od tatarskiego imienia Tabisz, albo wywodzącego się z języka hebrajskiego imienia Tobiasz. Pierwszy rodowód dość często spotykany na Kresach Wschodnich. 640 nazwisk w zasobie.

niedziela, 1 stycznia 2012

Od filiżanki?

Drogi Panie Redaktorze!
Nazywam się Szolka. Moi przodkowie od pokoleń pochodzą z Górnego Śląska. (...) W rodzinie istnieje przypuszczenie, że któryś z naszych przodków był handlarzem, a sprzedawał właśnie szolki (w gwarze śląskiej szolka oznacza filiżankę).
Z wyrazami szacunku — Agnieszka Szolka

Miła Pani Agnieszko, trop gwarowy jest prawdopodobny, choć znaczenia słowa szola (szoła) są różne. Jak podaje prof. K. Rymut, tak mówiono na windę, ale niemieckie, fonetycznie bliskie scholle to darnina, darń. Przypuszczenia rodzinne co do początku nazwiska też są prawdopodobne, choć czemu nie popuścić trochę wodzów wyobraźni, a nuż wasz antenat nosił przezwisko szalka, bo niemocą lub szaleństwem tknięty porozbijał kiedyś cenną zastawę? Albo poszło o jakiś zakład, w którym stawką był miśnieński bibelot? Albo piękna czarkę wniosła we wianie małżonka? Pewne jest tylko to, że obecnie w użyciu są tylko 52 nazwiska Szolka.